Багатоликий концерн
Четвер, 24 листопада 2011, 09:01
На нещодавній виставці «Львівський товаровиробник» її яскравим фасадом були стенди львівського «Концерн-Електрону».

І один у полі – теж воїн

Сьогодні вибір телевізорів величезний, але здебільшого з іноземних марок. І все-таки серед цього різноманіття не загубився наш єдиний вітчизняний виробник, що нині сам на сам гідно конкурує з імпортом. І вижив він на ринку тому, що сьогодні телевізійний завод «Електрон» – це сучасне, високотехнологічне підприємство, яке йде в ногу з часом. Досить сказати, що виробництво, і особливо контроль якості, сертифіковані за високим і вимогливим стандартом ISO-9001-2009.

Сьогодні на заміну кінескопним телевізорам входять сучасні рідкокристалічні. Нині вони є основою модельного ряду «Електронів», – каже керівник телезаводу Орест Яремчук. – У їх виробництві використовуються тільки високоякісні комплектуючі від кращих світових виробників. Більшість з них є цифровими, приймають ефірне цифрове мовлення, відтворюють формати телебачення високої чіткості. Вони – мультимедійні, відтворюють фото-, відео- та музичні записи з будь-якого іншого носія, навіть звичайного флеш-накопичувача. Успіху і позиціями на дуже конкурентному ринку телезавод «Електрон» завдячує як традиційно високій надійності, так і постійному оновленню. Цього року розпочато виробництво рідкокристалічних телевізорів з LED-підсвіткою. Крім ультратонкого корпусу, вони вирізняються й високою чіткістю та природним відображенням картинки. До того ж LED-телевізори «Електрон» є енергоощадними, з вищим ресурсом експлуатації. Телевізори успішно продаються по всій Україні, але найповніший модельний ряд – лише у фірмовому магазині «Електрон», що поруч із заводом, на вулиці Олени Степанівни, 45.

Великі успіхи малої техніки

До речі, в магазині можна придбати й побутову техніку ще одного електронівського підприємства – заводу «Електронпобутприлад». Це підприємство виробляє електром’ясорубки, вібромасажери, соковитискачі, овочерізки та іншу необхідну на кожній кухні дрібну техніку. Причому вартість її цілком доступна, а за співвідношенням «ціна-якість» – взагалі поза конкуренцією.

– Особливість і перевага заводу – головні деталі і вузли виготовляємо самі, в тому числі електродвигуни різних типів і різної потужності. Використовуємо також імпортні комплектуючі з Німеччини, Англії, Австрії, Словенії, Китаю та інших країн. Все робити самому неможливо, та й недоцільно, – знайомить з виробництвом директор заводу Зеновій Ждиняк. – Зараз іде підготовка виробництва нового соковитискача, здатного за годину переробити на сік 25 кг фруктів чи овочів. У серійне виробництво піде наступного року, якраз під новий врожай фруктів.

Втім, завод робить електродвигуни не лише для побутової, а й для автомобільної техніки. Ці електродвигуни постійного струму напругою 12 і 24 вольти призначені для рідинних опалювачів автобусів, що виготовляють спільне  українсько-німецьке підприємство «Сферос-Електрон» у Львові і заводи корпорації «Сферос-Європа», що знаходяться в Німеччині. А прискіпливість і вимогливість німців до якості та надійності коментарів, напевно, не потребує. Цього року завод освоїв також випуск комплектуючих і для іншої німецької фірми – «Клінгспор».

Досконалість форм і технологій

Саме так можна сказати про ще одну гордість «Концерн-Електрону» – завод «Полімер-Електрон». У цих словах сконцентрована вся сутність підприємства, що має різні напрями діяльності: пластмасове, інструментальне, пінополістирольне та нестандартне виробництво. Тут виготовляють прес-форми, на яких на роботизованих термопластавтоматах виливаються найрізноманітніші пластмасові вироби. Це і корпуси телевізорів, моніторів, євротара для броварень, м’ясо-молочної та сільськогосподарської продукції, фасонні частини для поліетиленових труб водогонів, газопроводів та інженерних систем, пінополістирольна упаковка, господарські товари та багато іншого.

– Інструментальне виробництво – це наша гордість, – презентує підприємство керівник заводу Володимир Мурава. – Це сучасне і потужне виробництво, що включає в себе конструкторсько-технологічний відділ та виробничу базу з найсучаснішими оброблювальними центрами з числовим програмним керуванням виробництва США та Японії, а також новітніми засобами контролю якості FАRO та EROWA. Завдяки цьому підприємство працює у повному замкнутому циклі – від проектування форм до виготовлення виробу в пластмасі.

Підприємство постійно йде в ногу з часом, освоює нові сучасні види продукції. Так, на сьогодні, враховуючи проведення в Україні Євро-2012, підприємство на власних потужностях виготовило оснастку, на якій продукує сидіння для стадіонів, котрі повністю відповідають вимогам FIFА. Аналогічні сидіння встановлено на стадіонах Австрії, Німеччини, Італії, Франції та інших країн.

Щодо нестандартного виробництва, то це, перш за все, майданчики та контейнери для роздільного збирання сміття на замовлення фірми «Ком-Еко», яка інвестує значні кошти у цей проект. А загалом діяльність підприємства оцінили не лише українські партнери, а й іноземні компанії, такі, як Coca-Cola, Carlsberg Group, InBev, Electrolux, Tyco Electronics, Ardo, Шоллер Арка Системс, та інші. Нещодавно розпочато співпрацю і з компанією Flextronics із виготовлення корпусів для телевізорів Panasonic.

Що не видно за відомою вивіскою

Є сфери діяльності «Концерн-Електрону», про які мало відомо. Наприклад, про «оборонку» концерну. Про діяльність окремого конструкторського бюро «Текон-Електрон» і зараз мовиться скупо і по-військовому лаконічно: виконуються роботи з модернізації систем наведення авіаційних засобів ураження, освоюються нові телекамери прицільних комплексів, спецапаратура для безпілотних літальних апаратів.

Є в концерні і своя наука. На науково-виробничому підприємстві «Карат» розробляють найсучасніші матеріали і промислові мікроелектронні технології. Це дуже високі матерії, бо у світі країн, спроможних самостійно вирощувати кристали із заданими властивостями, є менше, ніж ядерних держав. А ось на «Караті» створено такий унікальний комплекс одержання монокристалів. Не має аналогів у Європі й лабораторно-виробничий модуль «Карату» для вирощування тонких шарів оксидів. Ця та інша дуже специфічна продукція «Карату» застосовується у фізиці високих енергій (як-от у реєстраторах наночастин найбільшого у світі прискорювача – великого андронного колайдера Європейського центру ядерних досліджень біля Женеви), в медичній рентгенівській томографії та багатьох інших галузях мікроелектроніки. І «Карат» успішно працює на цьому одному з найтехнологічніших і наукоємких ринків світу, має партнерів у США, Німеччині, Франції, Китаї та в інших країнах.

Складно хоча б побіжно описати всі тринадцять підприємств «Концерн-Електрону». Крім згаданих, є ще підприємства з виготовлення продукції машинобудування та транспортних засобів, металопластикових вікон, ремонту та обслуговування енергомереж, і навіть фасування сипучих продуктів для супермаркетів. Але висновок очевидний: незважаючи на численні кризи і економічні негаразди, концерн зберіг і свій виробничий потенціал, і своє майно. А ефективне використання майна покладено на фінансово-лізингову компанію «Електрон-Лізинг». Це не лише виробничі площі. За піввіку «Електрон» набудував чимало об’єктів у Львові, і на їх продажу можна було б добре заробляти. Проте в «Концерн-Електроні» є свої особливі засади.

– Бізнес – річ прагматична, але не все вимірюється грошима, – пояснює позицію концерну Володимир Лесик, який очолює компанію. – І саме тому концерн безкоштовно надає в користування громаді Львова свою поліклініку в Рясному, передав у власність міста два дитячі садочки, а 14 відомчих багатоповерхових будинків – їхнім мешканцям. Ми подарували клубу «Карпати» тренувальну базу в Брюховичах (адже ця команда народилась саме на «Електроні»). Це не марнотратство. І не щедрість. Це – соціальна відповідальність.

Ось такий він сьогодні, ніби й знайомий, але такий багатоликий «Концерн-Електрон».

– Як ви самі побачили, ми – багатогалузевий концерн. І це наш беззаперечний плюс, – підсумовує голова правління акціонерного товариства «Концерн-Електрон» Юрій Бубес. – Сучасний етап розвитку нашого концерну має за мету концептуально новий підхід до практичних, фінансово-господарських, організаційно-ідеологічних, правових, а також соціальних засад діяльності. Ми дбаємо про соціально-економічні гарантії працівників. Діюча система матеріального стимулювання й соціального захисту працівників скоротила плинність кадрів, стала одним із засобів ефективного управління персоналом, високої мотивації та належного ставлення до праці. Тобто ми комплексно домагаємося не «косметичного» оновлення, а фундаментальних зрушень і прагнемо створити в Україні сучасні підприємства світового рівня, в тому числі й на основі нанотехнологій. Адже концерн не лише зберіг, а й розвинув власну прикладну науку, а сукупність технологічних можливостей оновлених заводів відкриває широкі можливості для інтеграції у світовий ринок, створення на базі наших виробничих потужностей сучасних виробництв. Вже нині у нас в роботі є нові інноваційні проекти. Які? Не будемо квапитись. Маємо золоте правило: зроби, а тоді вже покажи.

За матеріалами: http://www.wz.lviv.ua/articles/100782